Karkonosze

Karkonosze, jak podają wszystkie poradniki turystyczne i encyklopedie to najwyższa część jednego z dwóch głównych pasm górskich w naszym kraju – Sudetów. Karkonosze w Sudetach można można zestawić z Tatrami w Karpatach. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z wysoką ilością opadów, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym spotkamy tutaj śnieg.

Zasadniczym budulcem Karkonoszy jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych skałek – jest ich około 150 grup. Najbardziej znane z nich to Ptasie Gniazda, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Trzy Świnki.

Najwyższym wierzchołkiem w Karkonoszach jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten dominuje nad okolicą (przewyższenie to około 200 metrów), dlatego widok ze Śnieżki jest zasłaniany tylko przez chmury. U podnóża Śnieżki leży miasto Karpacz – znany ośrodek turystyczny i narciarski. Drugim znanym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale położenie w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba powoduje, że zna ją wielu amatorów Karkonoszy. Rokrocznie, tłumy narciarzy korzysta ze stoków Szrenicy. Inne szczyty, po naszej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m. oraz Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m.

Prawdopodobnie większość Polaków słyszało również o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Obydwa położone są w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry. Jest jeszcze trzeci wodospad o wysokości 10 metrów. Znajduje się on w Przesiece – to Wodospad Podgórnej.

Karkonosze lubią nie jedynie narciarze – to raj dla turystów. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki kilometrów turystycznych szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Dzięki dużej ilości schronisk turystycznych można przejść całe Karkonosze z zachodu na wschód lub odwrotnie. Naturalnie, wolno także robić sobie krótsze eskapady w góry. Każda z podgórskich miejscowości - również i Zachełmie - dysponuje połączeniem ze szlakami turystycznymi. Nawet w mniejszych miejscowościach znajdziemy miejsca oferujące noclegi w górach

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00