Atrakcje Turystyczne
Szlaki Turystyczne
Zachełmie szlaki turystyczne. Większość turystów, którzy chcą wędrować po Karkonoszach przyjeżdża do dużych ośrodków turystycznych: Szklarskiej Poręby i Karpacza, obawiając się, że z mniejszych miejscowości jak Zachełmie nie będzie szlaków turystycznych w góry. Otóż Zachełmie również jest włączone do sieci karkonoskich szlaków turystycznych. Co prawda, czas potrzebny do w szczytowe partie Karkonoszy będzie dłuższy, ale można zobaczyć, to co większość omija. więcej »
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik - najbardziej znane ruiny zamkowe na Dolnym Śląsku. Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Zachełmie czarnym szlakiem turystycznym. Czas wędrówki to około 1 godziny. więcej »
Jelenia Góra-Sobieszów
Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej w Przesiece to trzeci, pod względem wysokości, wodospad w polskiej części Karkonoszy - jego wysokość to 10 metrów. Na wodospad składa się potrójna kaskada położona na wysokości 547 m n.p.m. Otacza go gęsty las, zasłaniając okolicę cieniem. więcej »
Przesieka
Karkonosze
Karkonosze to najwyższa partia Sudetów. To pasmo o charakterze alpejskim - z wysoką ilością opadów, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym spotkamy tutaj śnieg. w Karkonoszach wytyczono setki kilometrów turystycznych szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. więcej »
Multimedialne Muzeum Karkonoszy
Muzeum jakiego jeszcze nie było! A co byście powiedzieli, gdyby muzeum nie było nudne, gdyby nawet 4-latki zapamiętywały ciekawe informacje. Co byście powiedzieli, gdyby 450 milionów lat historii zmieścić w jednej godzinie... więcej »
ul. Karkonoska 5, 58-540 Karpacz
Historia Zachełmia
Zachełmie powstało w XVII stuleciu, po wojnie 30-letniej. Założyli je uchodźcy religijni z Czech. Do 1945 roku miejscowość nosiła niemiecką nazwę - Saalberg. Po wojnie chwilowo - do marca 1946 - Szczęsnowo, a od 1946 roku - Zachełmie. Pierwsi turyści zaczęli przybywać do Zachełmia u schyłku XIX wieku. więcej »